Chiny: Dyktatura zawsze przegra z epidemią

Dyktatorzy przegrywają walkę z kryzysami, gdyż nie mają wiarygodnych informacji. Kiedy pozbędą się niezależnych i obiektywnych doradców, zostaną jedynie pochlebcy i ,,niepoprawni optymiści”. Warto przytoczyć motto – jednocześnie fragment psalmu – jednej ze służb wywiadowczych: ,,gdzie jest brak kierownictwa – lud upada. Jednak zbawienie w wielkiej liczbie doradców”.

Prezydent Xi – władza absolutna, błędy absolutne…

Przedstawiciele chińskich władz centralnych zwykli mówić, że aby dowiedzieć się jak wygląda sytuacja ,,w terenie” trzeba wysłać kierowcę lub sekretarkę. Podczas ich podróży oficjalnych są bowiem masowo wprowadzani w błąd przez władze lokalne. Prezydent Xi posiada najsilniejszą pozycję od czasów Deng Xiaopinga. Jego autorytarny styl rządzenia doprowadził do paraliżu przepływu wiarygodnych informacji nie tylko w kwestiach wewnątrzpolitycznych, lecz objął również system opieki zdrowotnej obywateli. Nie poradził sobie z wybuchem epidemii wirusa pomoru świń ASF, który od 2018 roku zdewastował populację trzody. Nie wyciągnięto właściwych wniosków z walką z wcześniejszym koronawirusem SARS. Tym samym chiński prezydent poddał pod wątpliwość ,,kontrakt społeczny” jaki obowiązuje od czasów Deng Xiaopinga w Chinach: w zamian za wyrzeczenie się praw demokratycznych obywatele mieli zagwarantowaną poprawę poziomu życia. Jednak pogłębiająca się coraz bardziej w kryzysie chińska gospodarka oraz brak właściwej reakcji władz na rozprzestrzeniające się epidemie mogą ten ,,kontrakt” unieważnić.

Nowy wirus, stare problemy czyli jak udawać, że nie ma sprawy…

Pierwsze symptomy koronawirusa w Wuhan pojawiły się 1 grudnia 2019 roku. W ciągu kolejnych kilku tygodni ubiegłego roku sprawa była dobrze znana w lokalnych władzach sanitarnych. Zatem grudzień był tym okresem, kiedy należało podjąć właściwe działania sanitarne ograniczające rozprzestrzenianie się patogenu. Rząd chiński jednak – zamiast zająć się walką z koronawirusem – zaczął walczyć z osobami, które posiadały wiedzę o chorobie. Jeden z lekarzy, który w mediach społecznościowych ostrzegł poprzez WeChat o nowym wirusie został ,,zdyscyplinowany” przez władze partyjne i musiał zdementować ,,nieprawdziwe informacje”. Podobne działania podjęła w Wuhan policja wzywając ośmiu medyków na posterunki, gdzie zostali poddani działaniom ,,resocjalizacyjnym” za rozpuszczanie ,,plotek”. Burmistrz Wuhan przyznał, że zabroniono mu poruszać problem koronawirusa poza ścisłym kierownictwem partii. Tym samym w grudniu miliony ludzi – w tym potencjalni nosiciele – opuszczały miasto bez jakiejkolwiek kontroli.

,,Patriotyczny” wirus zaraża tylko obcokrajowców

W publikacji chińskich naukowców w prestiżowym The New England Journal of Medicine z dnia 30 stycznia br. przyznają oni, że od połowy grudnia 2019 roku istniały dowody, że nowy koronawirus jest przenoszony między ludźmi. Powstaje zatem pytanie, dlaczego rząd w Pekinie dopiero 20 stycznia poinformował chińską opinię publiczną o zagrożeniu chorobą? Jest to tym bardziej zdumiewające, że Światowa Organizacja Zdrowia uzyskała taką informacje ze strony ChRL trzy tygodnie wcześniej, tj. 31 grudnia. Być może dlatego, że cześć chińskiego establishmentu partyjnego żartowała iż jest to ,,patriotyczny wirus”, gdyż atakuje tylko obcokrajowców. Bieżący rozwój wydarzeń ponownie potwierdza, że dyktatura działa szybko tylko w sytuacji zagrożenia utraty władzy. Nigdy nie wygra jednak z poważnymi wyzwaniami dnia codziennego. Nawet jeśli jest to koronawirus…