W. Brytania wyklucza Huawei z budowy sieci 5G

Rząd w Londynie zdecydował o wykluczeniu chińskiego koncernu telekomunikacyjnego z budowy sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Taka decyzja nie tylko utrudni wypracowanie przyszłego porozumienia o gospodarczej współpracy chińsko-brytyjskiej w świetle wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, lecz również oddali o kilka lat perspektywę zbudowania systemu 5G na Wyspach.

14 lipca 2020 roku premier Boris Johnson zdecydował o całkowitym wyeliminowaniu do 2027 roku sprzętu Huawei stosowanego w systemach 5G na terenie Wielkiej Brytanii. Tym samym zmienił swoją styczniową decyzję w tym zakresie. Ponadto firmy brytyjskie nie będą mogły kupować z początkiem 2021 roku jakiejkolwiek technologii 5G od partnerów chińskich. Taka decyzja rządu w Londynie została przyjęta w świetle rekomendacji brytyjskiego National Cyber Security Centre, że nie ma możliwości zagwarantowania bezpieczeństwa używania sprzętu Huawei po nałożeniu w maju 2020 roku przez USA sankcji na chiński koncern. Amerykanie zablokowali dostęp Huawei do łańcucha dostaw części mikroprocesorów. Tym samym Brytyjczycy tracą możliwość weryfikacji ich pochodzenia z innych źródeł.

Powyższa decyzja o stopniowym eliminowaniu sprzętu Huawei z Wielkiej Brytanii jest wynikiem kompromisu pomiędzy rządzącą Partią Konserwatywną, a brytyjskimi firmami technologicznymi. Torysi opowiadali się za natychmiastowym wykluczeniem Chińczyków nie tylko z systemu 5G, lecz również ograniczeniem ich obecności w sieciach 3G i 4G. Rodzimy sektor telekomunikacyjny zwraca jednak uwagę na znaczne koszta takiej decyzji. Obawy takie podziela minister ds. technologii numerycznej Oliver Dowden, który twierdzi że podjęta decyzja opóźni o 2-3 lata rozwój sieci 5G na Wyspach i spowoduje wzrost kosztów o ponad 2 miliardy funtów.

Brytyjskie działania będą miały wpływ na przyszłe decyzje innych państw (głównie Niemiec i Francji) w wykorzystaniu chińskich technologii do rozbudowy sieci 5G. Obecnie wszyscy członkowie tzw. Five Eyes – wspólnoty wywiadowczej zrzeszającej USA, W. Brytanię, Kanadę, Nową Zelandię i Australię – ograniczyli udział Huawei w rozbudowie swojej infrastruktury telekomunikacyjnej. Z jednej strony stwarza to dodatkowe możliwości inwestycyjne dla Nokii i Ericsona – głównych konkurentów chińskiego koncernu w rozwoju technologii 5G – z drugiej – zwiększa koszta jej implementacji z uwagi na znaczną przewagę Chińczyków w tej dziedzinie.