Turcja-Rosja: Wzrost napięć w Syrii

Turcja deklaruje większe zaangażowanie we wsparcie antyasadowskich sił rebeliantów. W świetle wzrostu agresywnych działań Rosji w prowincji Idlib może doprowadzić to do kolejnej eskalacji napięć pomiędzy Moskwą i Ankarą w Syrii.

Turcja oskarża Rosję o eskalację napięć w Syrii

Prezydent Recep Erdogan stwierdził 28 października, że ostatnie ataki sił rosyjskich na pozycje protureckich oddziałów rebeliantów w prowincji Idlib potwierdzają, że Rosja nie jest zainteresowana rozwiązaniem konfliktu syryjskiego. Oskarżył Moskwę o celowe łamanie marcowego porozumienia o zawieszeniu walk. Ankara będzie dalej – zdaniem Erdogana – prowadzić działania militarne w regionach przygranicznych celem ,,oczyszczenia obszarów syryjskich z kurdyjskich terrorystów”. Zadaniem armii tureckiej jest stworzenie przygranicznej strefy buforowej wolnej od oddziałów Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) (podział Syrii na strefy wpływów na mapie poniżej).

Rosyjska ,,rozgrywka” z Turcją w Syrii

Ataki powietrzne rosyjskiego lotnictwa w północno-zachodniej Syrii przeprowadzone 26 października przeciwko bazom rebeliantów z frakcji Failak asz-Szam popieranych przez Turcję należy analizować szerzej w kontekście zaangażowania Rosji i Turcji w inne konflikty regionalne. Wspierane przez Moskwę siły Libijskiej Armii Narodowej odniosły w tym roku porażkę w walkach o Trypolis, co zmusiło jej dowódcę generała Haftara do rozpoczęcia rozmów pokojowych. Rosjanie zostali również zaskoczeni zdecydowaną pomocą Ankary dla Azerbejdżanu w konflikcie w Górskim Karabachu, gdzie Turcy finansują zaangażowanie syryjskich najemników. W tym kontekście Moskwa stosuje wobec Turcji syryjski ,,lewar regionalny”. Od czasu rozpoczęcia ofensywy Ankary w prowincji Idlib w październiku 2019 roku Rosjanie i Syryjczycy sukcesywnie poszerzali tam swoje działania militarne.

Oczekiwana ofensywa Turcji w Idlib?

W kontekście pogarszającej się sytuacji gospodarczej i silnego spadku wartości tureckiej liry, Recep Erdogan nie może pozwolić sobie na dalsze osłabienie swojej pozycji na arenie wewnętrznej. Celem odparcia krytyki opozycji ze stanowiska ministra finansów odszedł 8 bm. jego zięć Berat Alrayrak obarczany odpowiedzialnością za pogłębiający się kryzys budżetowy. Z kolei konsolidacja elektoratu nacjonalistycznego rządzącej AKP może nastąpić poprzez zdecydowane działania Turcji w konfliktach zewnętrznych. Tym samym należy oczekiwać, że w przypadku dalszego poszerzenia agresywnych działań militarnych Rosji w prowincji Idlib przeciwko sprzymierzonym z Ankarą rebeliantom, Erdogan zdecyduje się na ofensywę armii tureckiej w regionie przygranicznym Syrii.

Więcej na temat rywalizacji turecko-rosyjskiej: