Arabia Saudyjska: Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Wiele lat mieszkałem w Arabii Saudyjskiej i krajach Zatoki Perskiej. Stąd interesuje mnie tamtejszy rynek pracy i zmiany jakie występują w tej dziedzinie. Rząd saudyjski ogłosił 4 listopada, że wprowadza ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców. Stworzą one większa konkurencyjność i tym samym – lepsze możliwości wyższych zarobków.

Kafala do zmiany – większe ułatwienia w zatrudnianiu

Setki Polaków pracujących w Arabii Saudyjskiej (głównie lekarze, informatycy, lektorzy, architekci, weterynarze) znają dobrze mankamenty systemu kafala. Każdy zatrudniony w Królestwie otrzymuje wizę pracowniczą ważną tylko na okres pracy u danego pracodawcy. Nie ma możliwości zmiany zatrudnienia na tej samej wizie. Takie zasady powodują znaczne usztywnienie saudyjskiego rynku pracy.

Jednak rząd w Rijadzie ogłosił, że z początkiem marca 2021 roku zostanie to zmienione. Obcokrajowcy będą mogli zmienić pracodawcę bez konieczności ubiegania się o nową wizę i opuszczania kraju. Wyjazd z Arabii Saudyjskiej będzie ponadto możliwy bez tzw. exit visa – zgody pracodawcy na wyjazd. Saudyjczycy zmieniają zasady pracy dla cudzoziemców w świetle coraz większej konkurencyjności na tym rynku w Zatoce Perskiej, szczególnie ze strony Kataru i ZEA. Bardziej liberalny system zatrudniania tych dwóch państw powoduje, że obcokrajowcy często przekładali jako priorytet większe prawa pracownicze nad wynagrodzenie (generalnie najwyższe oferowane jest w Arabii Saudyjskiej).

Emir Dubaju szejk Mohamed bin Raszid al-Maktoum ogłosił 15 listopada liberalizację systemu wizowego dla obcokrajowców. Maja oni otrzymywać tzw. złotą wizę ważną 10 lata. Ułatwienia wizowe dotyczyć będą jednak tylko przedstawicieli szczególnych zawodów (informatycy, biotechnolodzy, lekarze). Jest to kolejna decyzja Emiratów o zachęceniu ekspatów do osiedlania się w ZEA.

Pozycja Saudyjczyków na rynku pracy

Pomimo planowanych zmian ułatwiających zatrudnienie obcokrajowców w Arabii Saudyjskiej nie osłabi to pozycji obywateli tego kraju na rynku pracy. W dalszym ciągu rząd realizował będzie proces saudyzacji, który w najbliższym okresie dotyczyć będzie w większym stopniu niż dotychczas sektora prywatnego. Priorytet zostanie postawiony na zatrudnianie przedstawicieli młodego pokolenia, gdzie ponad 40% populacji jest poniżej 24 roku życia. Spotyka się to ze sprzeciwem saudyjskiego społeczeństwa, które postrzega pracę w sektorze publicznym jako bardziej prestiżową i lepiej płatną. Wielokrotnie wykorzystywane są w tym zakresie powiązania klanowe. Stąd jest mało realne, aby w najbliższej przyszłości rząd saudyjski rozwiązał podstawowe problemy strukturalne na rynku pracy.

Więcej na temat Arabii Saudyjskiej: