USA: Avril Haines – intrygująca dyrektor wywiadu

Joe Biden zamierza zaproponować kandydaturę Avril Haines na dyrektora Wywiadu Narodowego USA (Director of National Intelligence, DNI). Będzie ona nie tylko pierwszą kobietą na tym stanowisku, lecz również – jak przyznał były szef CIA John Brennan – pierwszym przedstawicielem bohemy. W środowisku służb wywiadowczych Avril Haines – z wykształcenia fizyk – znana jest również jako pilot samolotów, dżudoka, mechanik samochodowy oraz właścicielka księgarni z księgozbiorem erotycznym. Czego zatem możemy oczekiwać po kobiecie, która będzie koordynowała w administracji Bidena aktywność największych służb wywiadowczych na świecie?

Avril Haines – szanowana w środowisku wywiadu USA

W odróżnieniu od jej poprzedników z administracji Trumpa – Johna Ratcliffa i Richarda Grenella – Avril Haines cieszy się szacunkiem w amerykańskich służbach wywiadowczych. Stąd decyzja prezydenta-elekta o przedstawieniu jej kandydatury na dyrektora Wywiadu Narodowego USA została odebrana w tym środowisku z wyraźną ulgą. Jest zatem szansa, że morale oficerów służb – obniżone dzięki degradacji ich wysiłków przez prezydenta Trumpa – ulegnie znacznej poprawie. Jak żartuje Michael Morell – były szef CIA i dobry znajomy Avril Haines – jest szansa, że w kafeterii niedaleko siedziby Agencji w Langley, gdzie często bywa, ludzie przestaną się go dopytywać jak ,,zrobić karierę w sektorze prywatnym”, a skupią bardziej na służbie dla państwa.

Eklektyczne zainteresowania nie przeszkodziły Avril Haines pełnić – jako pierwszej kobiecie – funkcji zastępcy szefa CIA w latach 2013-15. Pracowała w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa podczas kadencji G.W.Busha i B.Obamy. Od 2010 roku była doradcą prawnym prezydenta w sprawach dotyczących operacji wywiadowczych, w tym wykorzystania dronów do walki z terroryzmem. Znana z wyjątkowej pracowitości i umiejętności wsłuchiwania się w odmienne opinie jest szanowana za sprawny i wszechstronny intelekt. Ścisłe wykształcenie ułatwia jej dochodzenie do konstruktywnych wniosków. Podkreśla się również jej ,,słodką osobowość” i empatię. Jednak w jakich warunkach poznała przyszłego prezydenta Bidena?

Haines-Biden – znajomość z Kongresu

W 2007 roku Avril Haines przeszła z Departamentu Stanu do Kongresu USA, gdzie pracowała jako prawnik przy senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, której przewodniczącym był Joe Biden. Została doradcą senatora Demokratów do spraw wywiadowczych. Kontakty Haines z Bidenem były kontynuowane przez kolejne lata, w tym kiedy pełnił on rolę wiceprezydenta w administracji Obamy. Jest ona krytykowana przez środowiska obrońców praw człowieka za jej rolę w programie użycia dronów do walki z terroryzmem. Jako radca prawny w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa starała się ,,uzasadnić” taką strategię w świetle ochrony interesów narodowych USA przy jednoczesnym występowaniu – obok eliminacji terrorystów – ofiar wśród ludności cywilnej. Wielokrotnie w środku nocy przyjeżdżała do pracy, kiedy trzeba było ocenić czy istnieje prawne uzasadnienie dla eliminacji konkretnego terrorysty. Podczas oczekiwanego przesłuchania w Kongresie – w związku z jej kandydaturą na dyrektora Wywiadu Narodowego – problem jej roli w programie wykorzystania dronów w walce z terroryzmem z pewnością zostanie poruszony.

Fizyka, samoloty, seks i księgarnia…

Avril Haines jest postacią nietuzinkową o szerokich zainteresowaniach i umiłowaniu przygód. Nigdy nie stroniła od podejmowania ryzyka. Niekoniecznie chodzi tutaj o świat służb specjalnych…

Urodziła się w 1969 roku w rodzinie naukowo-artystycznej mieszkającej na Upper West Side na Manhattanie. Matka Adrian Rappin była malarką, o ojciec – Thomas Haines – biochemikiem i wykładowcą akademickim. Kiedy Avril Haines kończy 16 lat umiera jej schorowana matka, co bardzo odczuła emocjonalnie opiekując się nią przez wiele lat. Avril Haines postanawia odłożyć studia i wyjeżdża do Japonii. Tam zapisuje się do elitarnej szkoły judo w Tokio – Kodokan Institute, gdzie otrzymuje brązowy pas. Po roku wraca do USA i podejmuje studia z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Chicago. Jednocześnie zatrudnia się u mechanika samochodowego w Hyde Park. Zawsze miała zamiłowanie do aut. Podczas studiów została jednak potrącona przez samochód, czego skutki w postaci bólów kręgosłupa odczuwa do dziś.

Lata studenckie zdradzają jeszcze jedną pasję: miłość do samolotów. Podczas letnich wakacji w Nowym Jorku zapisuje się na kursy pilotażu w pobliskim Princeton. Zakochuje się w instruktorze Dawidzie Davighim i zanim szkolenie dobiegło końca para jedzie na Florydę celem zakupu samolotu. Znaleźli dwusilnikową Cesnę z 1961 roku, która wymagała jednak remontu. Zajmuje się nim osobiście Avril Haines. Następnie przelatuje samolotem do Bangor w stanie Maine. Cel jest jeden – pokonać Atlantyk do Europy. Para dokonuje próby letnim popołudniem w nadziei, że dotrze rano do Anglii. Jednak samolot ulega oblodzeniu, a następnie traci kolejno dwa silniki. Zamieniając się w szybowiec para śmiałków myślała, że już po nich i spadną do Morza Labradorskiego. Z daleka przez mgłę zauważają jednak wybrzeże Nowej Fundlandii. Udaje się ponownie uruchomić jeden z silników i wylądować na prowizorycznym lotnisku. Avril Haines twierdzi, że chociaż nie zdołała zdobyć Europy, to przygoda samolotowa umocniła jej romans z Davighim – przyszłym mężem. Instruktor pilotażu podążył za swoją wybranką do Chicago, gdzie ukończyła studia, a następnie do Baltimore. Tam on znajduje pracę pilota, a ona planowała robić doktorat z fizyki teoretycznej na John Hopkins University. Życie jednak pisze inny scenariusz.

Avril Haines wraz z narzeczonym zainteresowali się sprzedawanym przez władze federalne starym barem w ,,nieciekawej” dzielnicy Fells Point. Przybytek nie wyglądał zbyt obiecująco i został zarekwirowany przez rząd podczas akcji antynarkotykowej. Na piętrze znajdował się dom publiczny. Avril Haines znalazła w nim jednak to ,,coś”, które miało pomóc spełnić jej kolejne marzenie – założenie księgarni z kawiarnią. Sprzedają samolot i biorą pożyczkę z banku celem zakupu baru. Właścicielka sama dokonuje wielu napraw elektrycznych i hydraulicznych. W końcu księgarnia o nazwie Adrian’s Book Cafe (upamiętniając imię matki) zostaje otwarta w godzinach od ósmej rano do pierwszej w nocy. Posiada wyjątkowo zasobny księgozbiór dotyczący seksu. Wie jak zrobić z niego użytek. Księgarnia staje się znana z nocnych sesji literatury erotycznej. Jej prowadzenie wzbudziło sensację w tej ,,nieciekawej” dzielnicy Baltimore bardziej znanej z licznych zabójstw i handlu narkotykami niż miłości do książek. Jednak wbrew oczekiwaniom wielu sceptyków księgarnia zaczyna przynosić zyski i dobrze zakorzenia się w lokalnej społeczności. Avril Haines nawiązuje w niej liczne kontakty i zaczyna poznawać problemy biednej części Baltimore. Jej zainteresowania idą w kierunku stosowania prawa. Stąd w 1998 roku zapisuje się na studnia prawnicze w Georgetown Law School. Szczególnie pochłaniają ją kwestie praw człowieka i relacji międzynarodowych. Po skończeniu studiów znajduje pracę w 2003 roku w Biurze Radcy Prawnego Departamentu Stanu USA, gdzie specjalizuje się w prawie traktatowym. W tym samym roku poślubia Dawida Davighi.

Liberalny pragmatyk z inklinacją do użycia siły militarnej

Jak większość amerykańskich prawników rządowych Avril Haines nie zdradza swoich preferencji politycznych. W środowisku postrzegana jest jednak jako ,,liberalny pragmatyk”. W swojej pracy dla rządu USA starała się w opiniach prawnych dawać ,,wiele swobody” do zastosowania siły militarnej w stosunkach międzynarodowych. Jej ulubionym powiedzeniem jest: ,,kiedy wszystko wygląda jak gwóźdź, to my jesteśmy młotkiem”. Stąd postrzegana jest jako osoba umiejąca prawnie uzasadnić działania siłowe w zakresie bezpieczeństwa USA. Stosuje maksymę, że ,,prawo nie może wiązać bezpieczeństwa”.

Więcej na ten temat: