Korea Północna: Nowa struktura jednostek balistycznych

Zgodnie z danymi przekazanymi przez południowokoreańskie Ministerstwo Obrony Korea Północna zmienia strukturę jednostek strategicznych i zwiększa ich liczbę do 13. Wzrósł również status sił specjalnych.

Korea Północna tworzy nową strukturę jednostek balistycznych

Ministerstwo Obrony Korei Południowej w opublikowanym 2 lutego 2021 roku raporcie (MOD white paper) podaje, że Pjongjang zwiększył z 9 do 13 liczbę jednostek obsługujących rakiety balistyczne. Jednocześnie reżim północnokoreański zmienia strukturę tego rodzaju wojsk na wzór rosyjskich Rakietowych Sił Strategicznych lub Sił Rakietowych ChRL. Będą one skonsolidowane w ramach jednego dowództwa i mają obsługiwać rakiety krótkiego (No Dong) i średniego zasięgu (typu Hwaseong) oraz międzykontynentalne.

Ponadto MOD ocenia (bez zmiany w stosunku do 2018 roku), że Korea Północna posiada około 50 kg plutonu niezbędnego do produkcji kolejnych ładunków nuklearnych oraz ,,znaczną ilość wysoko wzbogaconego uranu”. Pjongjang zrobił również ,,istotne postępy” w kierunku miniaturyzacji ładunków nuklearnych. Oceny Seulu są zbieżne ze stanowiskiem przedstawionym 9 stycznia 2021 roku przez Kim Dzong Una. Stwierdził on, że osiągnięto postępy w technologii ładunków nuklearnych do takiego stopnia, że zdołano je ,,zminiaturyzować, obniżyć wagę i standaryzować w taki sposób, że przyjęły one status broni taktycznej”. Przywódca Korei Północnej dodał również, że w ciągu ostatnich czterech lat przeprowadzono liczne badania w kierunku udoskonalenia technologii naprowadzania pocisków wielogłowicowych w ostatniej fazie lotu. Trudno oceniać wiarygodność tych deklaracji, jak również to, że Korea Północna zakończyła prace nad ,,ogromną bombą wodorową”.

Zwiększony status sił specjalnych

Pjongjang podjął również decyzję o podwyższeniu statusu jednostek specjalnych. Ministerstwo Obrony Korei Południowej podaje, że dokonano nie tylko ich sprzętowej modernizacji, lecz również wydzielono ich strukturę i utworzono nowe Siły Operacji Specjalnych Korei Północnej. Szacowane na 200 tys. żołnierzy mają one za zadanie infiltrację nie tylko jednostek nieprzyjaciela o znaczeniu militarnym, lecz również administracyjnym. Zbudowano do tego celu makiety ważnych obiektów w Korei Południowej, w tym pałacu prezydenckiego (Cheong Wa Dae, tzw. Blue House).

Więcej na temat Korei Północnej: