Liban: Czy Hezbollah ograniczy aktywność regionalną?

Akumulacja kilku kryzysów wewnętrznych powoduje, że w najbliższej perspektywie Hezbollah ograniczy aktywność regionalną. ,,Partia Boga” skupi się na utrzymaniu wpływów politycznych w Libanie ogarniętym chaosem finansowym, zdrowotnym oraz paraliżem systemu sprawowania władzy. Izraelski wywiad wojskowy ma jednak inną ocenę.

Hezbollah zmniejsza aktywność regionalną i wzmacnia pozycję wewnętrzną

W świetle znacznych protestów społecznych w południowej części Libanu (mapa poniżej), gdzie Hezbollah tradycyjnie posiada silną pozycję, sekretarz generalny ,,Partii Boga” Hassan Nasrallah podjął decyzję o ograniczeniu aktywności jednostek organizacji w konfliktach regionalnych.

Kolorem kremowym zaznaczone obszary o silnych wpływach Hezbollahu

W zamian struktury Hezbollahu mają skupić się na poszerzeniu pomocy zwolennikom dotkniętym pandemią COVID-19 oraz kryzysem finansowym w Libanie. Hezbollah używa do tego systemu pożyczkowego w ramach organizacji Al-Qard al-Hasan. Nasrallah twierdzi, że korzysta z niego ponad 300 tysięcy Libańczyków. Można otrzymać nieoprocentowaną pożyczkę do 5 tysięcy USD na 30 miesięcy. Klienci jako gwarancję spłaty zastawiają złoto, gotówkę lub muszą mieć żyranta. Al-Qard al-Hasan stała się również szczególnie popularna jako struktura depozytowa w sytuacji utraty zaufania do libańskich banków. Szacuje się, że Libańczycy trzymają w domach ponad 10 mld USD.

Zmiana strategii Hezbollahu spowodowana jest również znacznym ograniczeniem pomocy irańskiej dla Hezbollahu oraz coraz skuteczniejszymi akcjami militarnymi Izraela przeciwko aktywom szyickim na terenie Syrii i Libanu.

Szansa na poprawę relacji izraelsko-libańskich

Mniejsze zaangażowanie jednostek ,,Partii Boga” w konflikty regionalne poprawia perspektywę normalizacji relacji Izraela z Libanem. Należy oczekiwać, że Nasrallah będzie unikał prowokacji na granicy libańsko-izraelskiej, a ograniczenie poparcia szyitów libańskich dla reżimu Baszara Asada zmienia optykę różnicy interesów Hezbollahu z Izraelem. Stwarza to szanse na przyspieszenie rozmów rządu w Bejrucie z Tel Awiwem – wznowionych po raz pierwszy od 30 lat w październiku 2020 roku – w sprawie demarkacji granicy morskiej. Umożliwiłoby to rozpoczęcie prac eksploatacyjnych źródeł gazu znajdujących się na szelfie libańskim. Liban liczy tym samym na napływ inwestycji zewnętrznych do pogrążonego w kryzysie finansowym kraju.

Pesymistyczne stanowisko izraelskiego wywiadu

W corocznej ocenie stanu zagrożeń izraelski wywiad wojskowy (Aman) prognozuje, że Hezbollah przeprowadzi w 2021 roku szereg akcji zaczepnych na obszarach przygranicznych. Będą one odpowiedzią na prowadzone przez Izrael liczne loty zwiadowcze dronów nad terytorium Libanu oraz ewentualne działania prewencyjne sił izraelskich przeciwko celom szyickim w Iraku i Libanie. Aman twierdzi, że Nasrallah nie będzie w stanie oprzeć się presji Teheranu na dalsze i bezpośrednie zaangażowanie Hezbollahu w regionalną antyizraelską aktywność Iranu.