Izrael : Dezinformacja w walce z Hamasem

W ubiegły piątek wiele światowych agend informacyjnych (włączając polskie) podało, że Izrael rozpoczął ofensywę lądową w Strefie Gazy. Powoływano się na rzecznika armii izraelskiej, który poinformował o takich działaniach w języku angielskim na Twitterze. Informacja ta okazała się nie tylko fałszywa, lecz była celowym działaniem dezinformacyjnym skierowanym przeciwko Hamasowi. Izrael wykorzystał do tego media zagraniczne…

Izraelska stacja telewizyjna Channel 10 informowała, że powyższe działania armii Izraela (IDF) są nadzorowane przez Jednostkę Dezinformacji, utworzoną w ostatnim okresie w Sztabie Generalnym IDF. Ma ona wykorzystywać działania psychologiczne (PSYOPS) na szczeblu taktycznym w wojnie przeciwko Hamasowi. W tym przypadku cel został osiągnięty, gdyż bojownicy palestyńscy faktycznie uwierzyli w powtórzoną przez media światowe dezinformację zmieniając miejsce pobytu, co pozwoliło siłom izraelskim na ich namierzenie i eliminację.

Kilka godzin po podaniu fałszywej informacji IDF wydał ,,sprostowanie”. Okazało się, że inwazji lądowej Strefy Gazy ,,na razie” nie będzie, a obszar ten jest ostrzeliwany z terytorium Izraela. Izraelczycy – w tym rzecznik IDF płk Conricus – winę za dezinformację wzięli na siebie twierdząc, że wkradła się ,,nieścisłość” spowodowana ,,mgłą wojny”. Miała ona wynikać z ,,problemów komunikacyjnych” Sztabu Generalnego IDF z jednostkami w terenie. We wcześniejszych konfliktach w Gazie armia izraelska stosowała bardziej wizualną taktykę dezinformacyjną intensyfikując ruch jednostek bojowych w pasie przygranicznym, które miały rzekomo przygotowywać się do wkroczenia na obszar palestyński. Powodowało to zwiększoną aktywność bojowników Hamasu, którzy opuszczali swoje kryjówki starając się atakować Izraelczyków. IDF miał wtedy możliwość identyfikacji ich miejsca pobytu i późniejszej eliminacji.

W ostatni weekend IDF w swoich komunikatach prasowych w języku hebrajskim chwalił się licznymi sukcesami w eliminacji liderów Hamasu, którzy zostali zabici chowając się w podziemnych tunelach w czasie silnych bombardowań lotniczych. Tym samym dezinformacja o rozpoczęciu działań lądowych w Gazie podana przez IDF i powtórzona przez media zagraniczne została umiejętnie wykorzystana przez Izrael do ,,naprowadzenia” członków Hamasu na cel.

Jednak powyższe działania dezinformacyjne IDF zostały faktycznie skierowane nie tylko przeciwko Hamasowi, lecz również światowym mediom (m.in. Wall Street Journal, AFP, Washington Post), które zaczęły je przekazywać w poszczególnych krajach. Agendy informacyjne stały się tym samym uczestnikiem izraelskiej wojny psychologicznej w Gazie.

Potwierdza to nie tylko słowa amerykańskiego polityka Hirama Johnsona, że ,,pierwszą ofiarą wojny jest prawda”. Stwarza również zasadniczy problem wiarygodnego informowania światowej opinii publicznej o sytuacji w konfliktach zbrojnych. Jeżeli rzecznik prasowy IDF świadomie wprowadza w błąd media międzynarodowe, to trudno wymagać wiarygodności po stronie frakcji zbrojnych, za którymi nie stoją jakiekolwiek struktury państwowe…

Więcej na ten temat: