Tajwan : Zmiany w strukturze obronnej

W świetle wzrostu agresywnych działań ChRL w regionie Tajwan dokonuje zmian w strukturze obronnej. Trzy korpusy armijne i dwa dowództwa zostaną przekształcone w pięć ,,teatrów działań operacyjnych” (TDO). Celem reformy jest ułatwienie prowadzenia spójnych akcji obronnych.

Powyższe zmiany, które wejdą w życie z początkiem 2022 roku, ogłosił na początku maja minister obrony narodowej Tajwanu Chiu Kuo-cheng. Zgodnie z planami, dowództwo wysp Penghu zostanie przekształcone w Pierwszy Teatr Działań Operacyjnych, który obejmować będzie głównie bataliony artylerii i piechoty zmechanizowanej. Drugi TDO zostanie utworzony z dowództwa Hua Tang i odpowiadać ma za obronę wschodnich wybrzeży Tajwanu. Szósty Korpus Armijny stanie się Trzecim TDO i zachowa aktywność w północnej części wyspy, a z Ósmego Korpusu utworzy się Czwarty TDO. Zachodnia i centralna część kraju pozostanie w ramach Piątego TDO, który zostanie przekształcony z 10 Korpusu.

Ministerstwo Obrony Tajwanu twierdzi, że powyższe zmiany ułatwią kooperatywność pomiędzy poszczególnymi rodzajami sił zbrojnych. W przeszłości termin ,,teatr działań operacyjnych” stosowany był nieformalnie podczas ćwiczeń. Jednak oficjalne przekształcenia korpusów nadadzą im sztywne ramy w strukturach dowódczych. Faktyczna implementacja tych planów pokaże w jakim stopniu hierarchia dowódcza będzie dalej zdominowana przez przedstawicieli armii. Dotychczas wywoływało to niezadowolenie ze strony wyższej rangi wojskowych sił powietrznych i morskich.

Reorganizacja struktur militarnych powinna być analizowana w świetle – opracowanej w 2017 roku przez tajwańskiego szefa sztabu admirała Lee Hsi-mina – doktryny obronnej. Skupiała się ona na podjęciu działań w ramach najbardziej pesymistycznego dla Tajwanu scenariusza: inwazji chińskich wojsk na wyspę. Strategia Tajpej zakłada, że w takim przypadku należy zastosować wszelkie środki, aby koszty decyzji Pekinu o inwazji na wyspę były optymalnie wysokie. Stąd powstały plany agresywnych działań tajwańskiego lotnictwa również przeciwko celom strategicznym na obszarze ChRL. Powyższe zmiany w strukturze obronnej mają ułatwić przeprowadzenie takich ataków.

Więcej na temat Tajwanu: