Katar na rok przed Mundialem

Katar, Ad-Dauha, Muzeum Sztuki Islamskiej

Za rok o tej porze kibice piłki nożnej będą emocjonowali się pierwszym w historii Mundialem zorganizowanym w kraju arabskim. Katar – mały emirat rządzony przez klan Al-Thani – jest jednym z najbogatszych państw na świecie, którego obywatele opływają w dostatki dzięki ogromnym złożom gazu ziemnego. Poniżej spacer po Ad-Dausze – jedynym mieście tego kraju, który łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Katar warto odwiedzić szczególnie w okresie listopad-luty, kiedy pogoda jest optymalna. Wystarczą dwa dni do zobaczenia najważniejszych atrakcji Ad-Dauhy, co można uczynić w przerwie podróżując do Azji. W moim przypadku Katar często odwiedzam i nigdy się nie nudzę…

Katar – mały i niezwykle wpływowy emirat

Gdybyśmy zmierzyli wpływy geopolityczne per capita to Katar znalazłby się na czele listy. Rola tego emiratu zaczęła wzrastać po 1995 roku, kiedy ówczesny emir Chalifa al-Thani został pozbawiony władzy przez swojego syna Hamada. To on okazał się ,,ojcem sukcesu” obecnego Kataru, budując nie tylko jego potęgę gospodarczą, lecz również międzynarodową. W 2013 roku przekazał stery swojemu synowi Tamimowi, który zręcznie kontynuuje ,,grę geopolityczną” ojca. Ad-Dauha zaangażowała się praktycznie w rozwiązanie każdego sporu na Bliskim Wschodzie. Katarczycy byli obecni w konflikcie palestyńskim, jemeńskim, Sudanie, a od dwóch lat gościli w ramach negocjacji zwaśnione strony wojny afgańskiej. Od tego miesiąca Katar formalnie reprezentuje USA w kontaktach z talibami. Pośredniczy również w załagodzeniu napięć Amerykanów z Irańczykami.

Jednak nie wchodząc w tym wpisie zbyt głęboko w politykę, kilka słów o Mundialu. Jego organizacja była pomysłem Tamima al-Thaniego. To on prowadził lobbying w wielu krajach (w tym poprzez dobre personalne relacje z ówczesnym szefem UEFA Platinim, którego syna zatrudniono w jednej z firm katarskich), co spotkało się z oskarżeniami o korupcję. Pierwotnie mistrzostwa miały być zorganizowane przez Katar i ZEA. Z uwagi jednak na napięte relacje personalne pomiędzy klanami rządzącymi tymi państwami, Katarczycy poszli swoją drogą. Nie zgodzili się podzielić z Emiratczykami sukcesem w organizacji Mundialu, co jeszcze bardziej zaogniło stosunki pomiędzy nimi.

Katar nocą…

Zwiedzanie Ad-Dauhy po zachodzie słońca ma dwie zalety. Po pierwsze jest chłodniej, a po drugie – ładniej. Liczne nowoczesne budowle, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat prezentują się znakomicie w blasku świateł. Proponuję siedmiokilometrowy spacer cornichem wzdłuż zatoki, gdzie można z bazaru (suku) spokojnie przenieść się w XXI wiek.

Moją ulubioną budowlą jest Muzeum Sztuki Islamskiej, które zaprojektował słynny chińsko-amerykański architekt Ming Pei. Inspiracją do bryły budynku była zasłonięta twarz kobiety. Gdy się dobrze przyjrzymy to faktycznie łatwo dostrzec wyłaniające się oczy.

Katar, Ad-Dauha, Muzeum Sztuki Islamskiej

Głównym mecenasem kolekcji katarskiego muzeum stała się córka poprzedniego emira i siostra obecnego Majasa bint Hamad al-Thani. W środowisku znawców sztuki uważana jest ona za jedną z najbardziej wpływowych osób, dysponujących praktycznie nieograniczonym budżetem. Klan Al-Thani często nazywany jest ,,arabskimi medyceuszami”. Kiedy rozmawiałem na ten finansów z Katarczykami to twierdzili, że nie jest to prawda. Budżet muzeum narodowego jest ograniczony i nie powinien przekraczać 1 mld USD/rocznie…

Ad-Dauha, Muzeum Sztuki Islamskiej

Każdego, kto przechadza się po katarskim suku zaintryguje nietypowy budynek z charakterystycznym dachem w kształcie spirali. Jest to meczet i zarazem centrum islamskie Kasema Darwisza. Znajduje się w nim część turystyczna, gdzie można umówić się na zwiedzanie i dowiedzieć więcej o kulturze islamskiej. Budynek jest repliką słynnego irackiego meczetu Al-Mutawwakil w irackiej Samarze.

Ad-Dauha, meczet Kasema Darwisza

Z meczetu Kasema Darwisza wchodzimy bezpośrednio na jeden z najładniejszych bazarów na Półwyspie Arabskim – Al-Waqif. Znajdziemy tam znakomite restauracje oraz liczne sklepy z typowymi artykułami regionalnymi (przyprawy, słodycze, etc.). Można również wymienić walutę na katarskie riale.

Ad-Dauha, suk Al-Wafiq

Ad-Dauha, suk Al-Wafiq

Wracając z powrotem wzdłuż zatoki napotykamy na wyjątkowy pomnik poświęcony poławiaczom pereł…