USA: Liz Cheney – ostatnia nadzieja Republikanów

W ubiegłym tygodniu specjalna komisja Izby Reprezentantów Kongresu USA rozpoczęła publiczną prezentację wniosków ze śledztwa w sprawia ataku na Kapitol w dniu 6 stycznia 2021 roku. Jednoznacznie wskazują one na Donalda Trumpa jako głównego inspiratora próby nielegalnego przewrotu konstytucyjnego z zamiarem utrzymania władzy. Po raz pierwszy w historii prezydent USA wzywał do powieszenia swojego zastępcy (wiceprezydenta Pence’a) oraz wzywał urzędników państwowych do sfałszowania wyników wyborów. Szokujące są nie tylko ustalenia komisji, lecz również stanowisko liderów Partii Republikańskiej (GOP). Silna polaryzacji amerykańskiej sceny politycznej powoduje, iż uważają oni że ,,problem ataku na Kapitol” jest upolityczniony przez Demokratów, a współprzewodniczącą komisji – partyjną koleżankę Liz Cheney – postrzegają jako ,,zdrajczynię” interesów Republikanów. Tym samym stała się ona wrogiem numer 1 Donalda Trumpa. Córka wiceprezydenta Dicka Cheneya jest jednak ostatnią nadzieją GOP na ocalenie od zepchnięcia na śmietnik historii…

Liz Cheney – przedstawiając wyniki prac komisji ws. ataku na Kapitol – wezwała swoich partyjnych kolegów, aby zaprzestali być ,,zakładnikami” Trumpa: ,,Trump bowiem odejdzie, a kompromitacja zostanie”. Wielomiesięczna kampania ostracyzmu prowadzona przez Partię Republikańską wobec Liz Cheney odniosła skutek odwrotny do zamierzonego. Deputowana ze stanu Wyoming, w którym od pokoleń kluczową rolę wśród Republikanów odgrywa klan Cheneyów, nie zamierza iść na jakiekolwiek kompromisy w sprawie wydarzeń 6 stycznia 2021 roku. Walcząca w tym roku o reelekcję do Izby Reprezentantów córka byłego wiceprezydenta USA główne cechy charakteru zachowała po ojcu. Dick Cheney – przez wielu przedstawiany jako ,,czarny charakter” administracji G. W. Busha – do dnia dzisiejszego doradza Liz. Chociaż Trump wygrał elekcję prezydencką z 2020 roku w Wyoming z przewagą ponad 40%, to jego poparcie dla rywala Liz Cheney nie robi większej różnicy. Tym bardziej, że została ona ostatnio oskarżona przez Trumpa o ,,współpracę z radykalną lewicą”. Trudno znaleźć bardziej absurdalne zarzuty tym bardzie, że Liz Cheney jest jednym z najbardziej konserwatywnych przedstawicieli GOP w Kongresie w kwestiach społecznych i bezpieczeństwa.

Tym samym oskarża ona swoich kolegów partyjnych o ,,kult jednostki”, ślepo posłuszny Trumpowi. Przewodniczący kampusu Republikanów w Izbie Reprezentantów i prawdopodobny jej przewodniczący po przejęciu kontroli nad tym ciałem w wyniku jesiennych wyborów Kevin McCarthy twierdzi, że działaniami Liz Cheney kieruje ,, tchórzliwa kalkulacja polityczna”. Ona zarzuca mu jednak podniecanie w partii antysemityzmu poprzez wspierania idei białej supremacji. Trendy rasistowskie miały stać u podłoża ataku na Kongres zwolenników Trumpa w 2021 roku.

Dlaczego jednak działania Liz Cheney są tak ważne dla sceny politycznej w USA? W dobie jej silnej polaryzacji pokazuje ona jak wznieść się ponad podziały i promować prawdę nad koncepcję plemienności. Czy rebelia córki Dicka Cheneya osiągnie skutek pokażą jesienne wybory. Jej zwycięstwo w Wyoming dałoby szansę do osłabienia ,,jądra Trumpa” w Partii Republikańskiej i wyrwania jej trzonu z objęć populistów. Paradoksalnie w osiągnięciu tego celu mogą pomóc jej Demokraci. Znaczna ich część deklaruje, że w dniu elekcji zapisze się jako wyborcy republikańscy popierając Liz. Nie przeszkadzają im jej konserwatywne poglądy. Liczy się wartość nadrzędna – pryncypialność w przestrzeganiu Konstytucji i uszanowaniu woli wyborców. Liz Cheney może być nie tylko ostatnią nadzieją na ,,przywrócenie twarzy” Partii Republikańskiej, lecz również szansą dla Demokratów na zbudowanie racjonalnej opozycji w Kongresie USA.